.

.

Samstag, 8. November 2014

I. HISTORIA POWSTANIA INSTYTUTU "EKOTEST"

- LISTOPAD 2014 W EUROREGIONIE NEISSE-NISA-NYSA TO MOMENT PRZEŁOMOWY, A WRĘCZ HISTORYCZNY, BO UŚWIADAMIA NAM WSZYSTKIM PO TRZECH STRONACH GRANICY NA NYSIE, WSPÓLOTĘ NASZYCH DOŚWIADCZEŃ...
             25 LAT UPADKU MURU BERLIŃSKIEGO
25 LAT DEMOKRATYCZNYCH WYBORÓW W POLSCE
         25  LAT DZIAŁANOŚ CI  INNOWACYJNEJ                                   I  ALTERNTYWNO-KULTUROTWÓRCZEJ 
            INSTYTUTU  EKOTEST
                                              

Instytut EKOTEST  został utworzony umową notarialną w grudniu 1988 jako biuro projektowo -wdrożeniowe  o nazwie PRZEDSIĘBIORSTWO INNOWACYJNE " EKOTEST" Sp z o.o.

Latem 1988 logo "EKOTEST" zaprojektował i wykonał  wg koncepcji  założyciela Instytutu  EKOTEST artysta plastyk prof. Witold Chmielewski . 

Złożenia koncepcyjne projektu były następujące:
1.Założenie"Via negativa": nie może być to tylko typowe i proste skojarzenie z ekologia typu liść, drzewo itp.
  
  

2.Logo ma jednocześnie wskazywać w równym stopniu na innowacyjność co na ekologię i alternatywną energetykę, 
3.Logo ma także wskazywać na rozwój i  postęp naukowo społeczny oraz idee kultury alternatywnej  
4.Logo- ma również jednoznacznie kojarzyć się z Toruniem i Mikołajem Kopernikiem który swoim dziełem "De revolutionibus" przed prawie 500 lat temu dokonał w Europie wielkiej światopoglądowej rewolucji.  
5.Logo ma być dobrze czytelne zarówno na białym jak i błękitnym  tle (które ma być jednym z kolorów identyfikacji firmowej jako symbol idealizmu oraz czystego powietrza dzięki rozwiązaniom chroniącym klimat. 6.Logo ma mieć specjalnie zaprojektowane własne liternictwo nawiązujące w niezauważalny na pierwszy rzut oka do liternictwa -tak nazwanej wówczas czcionki z logo Solidarności jako  "solidarycy". Czyli tak został wiosną  1988 stworzona  swoista oryginalna czcionka "ekologica"

7.Rysunek logo ma być czymś pośrednim między chińska i japońską "żywą kreską" rysunku tuszem, 
a rysunkiem idealnie geometrycznej konstrukcji słynnych projektów logotypów  np. muszla SHELL, logo Mercedesa , BMW itd
8. Dzięki archetypowym odwołaniom  graficznym i literniczym  logo nawet przy pierwszym zobaczeniu ma powodować wrażenie że skądś się już zna to "słonce", i z pewnością gdzieś się je już widziało, tylko  nie można sobie tego przypomnieć...

9. Logo ma być zaprojektowane w takich kolorach pantone ( 
 http://www.ginifab.com/feeds/pms/cmyk_to_pantone.php  ) ,że jednocześnie przy druku 4-kolorywm ( CMYK)  możliwy będzie druk tego logo bez konieczności robienia rastrowych wyciągów kolorów lecz w dwu wybranych kolorach CMYK   (   http://pl.wikipedia.org/wiki/CMYK   )  z tego samego foliowego negatywu lub pozytywu . W ten sposób w oryginale logo z 1988 został wybrany kolor czerwony ( M- magenta + Y-yellou ) dla konturu promieni słońca oraz ciemno  granatowo -fioletowy ( C-Cyan+ M-magenta) dla napisu EKOTEST oraz tła logo w czystym kolorze Cyan ,  pozwalających na łatwy i tani druk offsetowy.   

Logo było projektowane w kilku sesjach projektowych przybliżających i konkretyzujących powyższe 8 założeń i oczekiwań projektowych  z których był wspólnie wybierany najlepszy komunikacyjnie i graficznie projekt do dalszego doprecyzowania.
Tak powstała ostateczna wersja logo (w trzech wersjach tła). 
A następnie został zaprojektowany błękitny papier firmowy wraz z kopertami  



W 2002 r przygotowując się do jak sądziłem pojawienia się po wstąpieniu Polski i Czech do UE  koniunktury na instalacje oczyszczania spalin oraz na testy konsumenckie ( co niestety  następuje dopiero teraz z 10 letnim opóźnieniem) wróciłem do stosowania wariantu logo z pomarańczowym słońcem na białym tle dla podkreślenia aspektu "świtu wschodzącego słońca" . Pomarańczowa rewolucja 2004 na Ukrainie ( inspirowana ideą kolorystyki przez polskich działaczy  "Pomarańczowej Alternatywy"  (która zasłynęła z działań happeningowych podczas stanu wojennego w Polsce  1982 r) potwierdziła zasadność przesunięcia kolorystyki logo z koloru czerwonego do pomarańczowego. 
Wybór takiej wersji był tez podyktowany wzgledami technicznymi gdyż na skutek upowszechnienia się komputerowych  programów  DTP odpadły stanowiące  pod koniec lat 80-tych i na pocżatku90-tych barierwe kosztowa druku fotograficzne wyciagi rastrowe rozbicia kolorów zdjecia na kolory  CMYK, natomiast wiekszym problemem technicznym stało się nadanie koloru błekitnego cłaej stronie druku. 

Obecnie jednak postanowiłem wrócić do wersji oryginalnej logo z 1988 m.in. dla podkreśleni dojrzałości merytorycznej projektu tworzonego  koncepcyjne w Polsce od 25 lat , choć jego międzynarodowa premierę w Euroregionie Niessa -Nise-Nysa  zaplanowałem  właśnie teraz począwszy od 21.foum Kooperacyjnego w Jeleniej górze 6.11.2014 oraz na Międzynarodowej konferencji Fizjoterapeutycznej w Katowicach 26.11.2014 ( patrz VIII) , oraz  z kulminacja tej akcji promocyjnej na  grudzień 2014 r.

  



                      




ZAKRES DZIAŁANOŚCI ZAREJESTROWANEGO W 1988 R  PRZEDSIĘBIORSTWA
 INNOWACYJNEGO "EKOTEST" Sp. z o.o.:

OCHRONA ŚRODOWISKA -PRACE STUDIALNE, REALIZACJE, MARKETING, KONSULTING ORAZ OCENA TECHNOLOGII (TECHNOLOGY ASSESMENT):
instalacje oczyszczania spalin i gazów technologicznych , modernizacje kotłowi i technik spalania,
utylizacja śmieci i odpadów, oczyszczanie ścieków przemysłowych i komunalnych
mikroprocesorowe systemy monitoringu automatyzacji i optymalizacji procesów technologicznych.

W związku z tym akcentem planowanej od 1988 r działalności w dziedzinie marketingu, konsultingu oraz technology assessment (wybór właściwych  technologii) w dziedzinie ochrony środowiska  nadanie firmie nazwy EKOTEST było oczywistym.
Opierałem się tu na definicji słowa "test" znajdującej się już w słowniku wyrazów obcych (wydanie z 1980 r.) :
 "Test - (  ang. z łacińskiego testum= naczynie do oznaczania próby złota) obiektywna próba mająca dać odpowiedź na określone pytanie ,dająca wyrazić się w wartościach liczbowych , a dzięki temu mogąca służyć porównywaniu cech np. różnych produktów."  

Ta nazwa od samego początku, dla mnie jako założyciela  entrepreneur’a
http://pl.wiktionary.org/wiki/entrepreneur firmy EKOTEST nadanie firmie właśnie takiej nazwy  była czymś oczywistym. 
Jakie więc duże było moje zdziwienie kiedy wiosną  1989 r na walne zebranie Stowarzyszenia producentów żywności metodami ekologicznymi "EKOLAND"  przyjechał z Berlina Zachodniego
Diter Kapischke założyciel i właściciel sklepu z ekologiczną żywnością " Immergrün " i po otrzymaniu ode mnie wizytówki z nazwą EKOTEST, westchnął z podziwem i zaskoczeniem:" Oh, Twoja firma nazywa się EKOTEST, analogicznie jak niemieckie pismo ekologiczne Oko-test!
http://www.oekotest.de/ Rok później wyjechałem do Berlina zachodniego i nabyłem numer pisma ÖKO-TEST .
                                             

Pierwsze co mile mnie zaskoczyło , to bardzo pozytywne  wrażeni jakie na mnie zrobiła ówczesna grafika pisma (oczywiście wydawanego na papierze makulaturowym) dokładnie w takiej oszczędnościowej konwencji bez rastrowego przygotowania druku jakie zakładałem dla projektu logo 2 lub 3 kolorowego druku logo i ulotek dla firmy EKOTEST choć gazeta była drukowania w pełnym druku 4 kolorowym (  CMYK)
 o ile pamiętam wówczas pismo jeszcze nie przeprowadzało ogólno-konsumenckich testów tego typu jak Stiftung Wahren "TEST GUT"  ,ale jedynie  np. porównania bio-rozkładalności proszków do prania.    

Oczywiście pierwsze co zrobiłem po powrocie z Berlina, to rozpocząłem przygotowania do  zgłoszenia znaku EKOTEST w Polsce w 5 dziedzinach (które uzyskałem w 1995 r)!

URZĄD PATENTOWY RP
Wybór bazy danych | Wyszukiwanie proste | Wyszukiwanie według kryteriów | Wyszukiwanie zaawansowane | Wersja do druku | Pomoc
Wyszukiwanie przedmiotów ochrony własności przemysłowej
(540) EKOTEST
Kategoria, numer i data zgłoszenia:
TOW: (210) 115094, (220) 16-10-1992
Kategoria i numer ochrony:
TOW: (111) 86358
Rodzaj znaku towarowego
(550) Słowny
Osoby
Rodzaj osoby Nazwa Miasto Adres Kraj
(732) 
Zgłaszający/Uprawniony
EKOTEST Przedsiębiorstwo Innowacyjne Spółka z 
o. o.
Toruń PL
Publikacje
Typ Data publikacji Numer
WUP 30-12-1995 12/1995
Klasa Wykaz
(511) 
09 (510) zestawy mikroprocesorowych urządzeń pomiarowych;
(511) 
11
(510) urządzenia i instalacje do oczyszczania ścieków przemysłowych i komunalnych, do 
oczyszczania spalin i gazów technologicznych;
(511) 
35 (510) usługi badania rynku; edycja tekstów reklamowych;
(511) 
37 (510) instalacja, naprawa, modernizacja kotłowni;
(511) 
42 (510) atestacja urządzeń i produktów w zakresie ochrony środowiska;  

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Więcej patrz:

I. HISTORIA POWSTANIA INSTYTUTU "EKOTEST"









Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen