Polska traci najwięcej specjalistów w Europie!Czas to zmienić stwarzając prawdziwe warunki do regionalnego rozwojuinnowacji np. na dolnym Śląsku!
Źródło BIZTOK
DLATEGO ZAPRASZAM FIRMY I SPECJALISTÓW IT , ELEKTRONIKÓW, ENERGETYKÓW ORAZ INŻYNIERÓW ŚRODOWISKA DO KONTAKTU Z INSTYTUTEM EKOTEST:
ekotest@wp.pl
-------------------------------------
Tusk o sytuacji w górnictwie: odpowiedzialność spada na wszystkich premierów
AAA
Odpowiedzialność za sytuację w Polsce spoczywa na wszystkich poprzednich premierach - przyznał szef Rady Europejskiej Donald Tusk, pytany o sytuację polskiego górnictwa. Nie wykluczył, że sektor ten mógłby zostać wsparty z funduszu inwestycyjnego UE.
- Każdy ma też swój "krzyż do dźwigania", kiedy zostaje premierem. Jeden musi się zająć emeryturami, inny rząd musi się zająć jakimiś innymi trudnymi decyzjami. Na barki pani premier Kopacz spadło sfinalizowanie bardzo trudnych już wcześniej rozmów ze związkami zawodowymi - powiedział szef Rady Europejskiej, nawiązując do reformy emerytalnej przeprowadzonej przez jego rząd.
Podkreślił, że w trwających negocjacjach między obecnym rządem a górniczymi związkami
W Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat wyników grudniowego szczytu UE, na którym unijni przywódcy poparli przedstawiony przez Komisję Europejską plan pobudzenia inwestycji o wartości 315 mld euro. Był to pierwszy szczyt prowadzony przez Tuska.
Przy tej okazji europoseł PiS i kandydata tej partii na prezydenta Andrzej Duda pytał o sytuację w polskim górnictwie i ewentualne wsparcie dla tego sektora z funduszu inwestycyjnego. Tusk nie wykluczył, że także w energetyce i przemyśle wydobywczym i także w Polsce być możne znajdą się tam projekty, które zyskają akceptację ekspertów zarządzających tym funduszem.
- Nie ma w tej chwili żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o dziedziny, o części gospodarki, w które będziemy inwestować
Stąd - jak wyjaśnił Tusk - wynika intencja wszystkich państw UE, aby kryteria doboru inwestycji i proces decyzyjny były raczej w rękach menedżerów i ekspertów niż polityków. Podkreślił, że ludzie zarządzający funduszem mają kierować się jednym kryterium - by pieniądze pracowały na rzecz rozwoju całej Europy i przyczyniły się do wzrostu liczby miejsc pracy.
- Fundusz inwestycyjny nie jest pomyślany jako wsparcie dla przedsięwzięć, co do których nie ma szansy, aby stały się przedsięwzięciami zyskownymi - przypomniał Tusk. Jak wyjaśniał, chodzi raczej o szukanie w Polsce i w innych krajach takich przedsięwzięć - również w energetyce - które będą miały szansę w przyszłości na komercyjny sukces.
Wcześniej Duda zaapelował, by plan inwestycyjny, zaproponowany przez szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera uwzględnił potrzeby zmian w gospodarce energetycznej i koniecznych zmian w przemyśle wydobywczym. - Rząd Platformy Obywatelskiej w Polsce, partii z której wywodzi się przewodniczący Donald Tusk, ogłosił plan likwidacji kopalń węgla kamiennego, który stanowi w Polsce podstawowy surowiec (..) To bardzo groźne dla naszej gospodarki i wielu gospodarek europejskich - powiedział Duda.
Jego zdaniem jest to tym bardziej niebezpieczne w świetle przyjętego przez UE nowego pakietu klimatycznego, który zakłada ograniczenie emisji CO2 o 40 proc. do 2030 r. - Jeśli nie będzie solidarnej interwencji i pomocy finansowej w ramach państw UE w tej sprawie, (pakiet klimatyczny) będzie prowadzić do utraty nie tysięcy, nie setek tysięcy, ale być może nawet miliona miejsc pracy poprzez likwidację wielu gałęzi przemysłu, zwłaszcza energetycznego - dodał.
Według Dudy plan inwestycyjny powinien zapewnić środki na unowocześnienie europejskiej energetyki - zwłaszcza w państwach środkowej i wschodniej UE, które są w tyle w stosunku do państw starej UE.
- Czy plan Junckera te potrzeby uwzględni? Czy też będziemy w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej widzieli takie obrazki jak dziś; płaczących ludzi, zdesperowanych górników, zdesperowanych ludzi z branży energetycznej, którym grozi utrata miejsc pracy? Plan Junckera powinien te miejsca pracy budować, a nie dopuszczać do ich likwidacji - powiedział Duda.
Według zaprezentowanego przez KE projektu miałoby powstać specjalne ciało (European Investment Advisory Hub), które będzie się zajmowało pomocą w identyfikacji, a także przygotowywaniem i wdrażaniem projektów w całej UE. Powstać ma również Europejska Platforma Inwestycyjna, która ma się przyczyniać od poprawy wiedzy wśród inwestorów o istniejących i przyszłych projektach.
Zgodnie z założeniami KE rada zarządzająca funduszu miałaby się zajmować ogólną orientacją i wytycznymi inwestycyjnymi, profilem ryzyka oraz strategicznymi decyzjami dotyczącymi dystrybucji środków, a Komitet Inwestycyjny będzie decydował, które konkretne
Ze Strasburga Rafał Lesiecki i Anna Widzyk
07.01.2015
Bony na innowacje, czyli jak Unia żeni naukę z biznesem
fot: zdjęcie w domenie publicznej
Program Inteligentny Rozwój to szansa dla firm i naukowców na nawiązanie współpracy i stworzenie wspólnie przełomowych rozwiązań.
Jak w kilku słowach opisać Program Inteligentny Rozwój, czyli POIR? To 8,6 mld euro, czyli niemal 36 mld zł, na tworzenie innowacji w Polsce.
Będą z nich mogły skorzystać firmy (zwłaszcza te małe i średnie), uczelnie i jednostki badawczo-rozwojowe.
- Program ma umożliwić skuteczne przejście „od pomysłu do rynku”, poprzez przekształcanie pomysłów w niespotykane dotąd produkty, usługi i technologie - mówiła minister infrastruktury i rozwoju, Maria Wasiak, gdy ogłoszono przesłanie Programu do Komisji Europejskiej.
NAJWIĘCEJ NA BADANIA I ROZWÓJ
Głównym celem Programu jest wsparcie prac badawczo-rozwojowych w firmach oraz wdrożenia wyników tych prac. Tylko na prowadzenie badań przeznaczono ponad 3,8 mld euro. Jakie konkretnie projekty będzie finansował POIR? To zależy od pomysłów firm i współpracujących z nimi naukowców.
Szczegółowe warunki poznamy dopiero, gdy będą ogłaszane kolejne konkursy. Ale jeden warunek jest podstawowy dla wszystkich - pomysły muszą wpisywać się w tzw. krajowe inteligentne specjalizacje, czyli we wskazane w Programie Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 r.(to przygotowany przez rząd dokument, jakimi metodami wspierać firmy i całą gospodarkę) obszary o najwyższym potencjale rozwojowym i największym znaczeniu dla gospodarki.
Na liście krajowych inteligentnych specjalizacji są m.in. technologie medyczne, biogospodarka, zrównoważona energia, surowce naturalne i gospodarowanie odpadami oraz innowacyjne technologie przemysłowe. Dzięki wsparciu z POIR udział firm w wydatkach na B+R może wzrosnąć do około 0,8 proc. PKB w 2020 r.
pixabay.com
WSPARCIE DLA WSPIERAJĄCYCH
Kolejne środki (ponad 1 mld euro) służyć będą wzmocnieniu potencjału firm do rozwoju innowacji, m.in. w formie usług świadczonych przez ośrodki otoczenia biznesu, czyli klastry, parki naukowo-technologiczne, inkubatory. Przykłady takich usług to tworzenie platform współpracy pomiędzy naukowcami a przedsiębiorstwami, doradztwo i mentoring dla firm, usługi proinnowacyjne (np. pomoc w uzyskaniu ochrony patentowej dla wynalazku), wsparcie internacjonalizacji klastrów kluczowych.
W tej części programu znajdą się też pieniądze na dobrze znane "bony na innowacje" czyli specjalne dotacje dla firm, dzięki którym mogą nawiązać współpracę z naukowcami. W poprzednich latach takie wsparcie (z krajowych pieniędzy) oferowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Nowe bony, już finansowane z Funduszy Europejskich, pozwolą sfinansować bardziej różnorodne działania np. opracowanie nowego modelu biznesowego.
NIE TYLKO DOTACJE
Ponieważ prace badawczo-rozwojowe są ryzykowne, dlatego większość pieniędzy trafi do firm w postaci dotacji. Mniejsza część zostanie rozdysponowana w wsparcia pozadotacyjnego, np. poprzez fundusze venture capital czy aniołów biznesu. W nowej odsłonie powróci popularny w poprzednich latach kredyt technologiczny.
Instrumenty finansowe będą stosowane w szczególności w kolejnym priorytecie "Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach". Przeznaczono na niego ok 2,2 mld euro. Te środki trafią głównie na wdrożenia wynalazków i wsparcie rozwoju innowacyjnych startupów. Znajdzie się też wsparcie dla firm, którym już jest "za ciasno" na krajowym rynku i planują wyjście poza Polskę.
FUNDUSZE DLA NAUKOWCÓW
Ostatnia duża pula pieniędzy w programie Inteligentny Rozwój przeznaczona jest dla naukowców. Ale nie dla wszystkich. Wsparcie dostaną tylko te projekty, które mają istotne znaczenia dla gospodarki. Już w poprzedniej perspektywie nauka mogła korzystać ze znacznych środków finansowych. Pozwoliły one zbudować nowoczesne laboratoria i kupić aparaturę.
Teraz badacze dostaną 1,2 mld euro m.in. na prowadzenie prac badawczych w tych laboratoriach. Najlepiej, jeśli będą to badania prowadzone albo w konsorcjum z firmami, albo na zlecenie biznesu. Finansowanie z POIR obejmie też tworzenie międzynarodowych zespołów badawczych, czy prowadzenie prac nad innowacyjnymi rozwiązaniami szczególnie istotnymi dla rynku europejskiego.
Na co będą pieniądze w Programie Inteligentny Rozwój
Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa – 3,85 mld euro
Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach – 2,2 mld euro
Zwiększenie potencjału naukowo-badawczego – 1,22 mld euro
Wsparcie otoczenia i potencjału innowacyjnych przedsiębiorstw – 1,04 mld euro
Pomoc techniczna- 0,3 mld euro
http://funduszeue.wp.pl/informacje/miliardy-na-drogi-koleje-i-ochrone-srodowiska_a38
05.01.2015
Największy program w całej Unii: miliardy na drogi, koleje i ochronę środowiska
fot: Acubens na licencji CC BY-SA 3.0
Infrastruktura i Środowisko to największy, pod względem funduszy, program w całej Unii. Na realizację projektów unijnych przeznaczono ok. 27,4 mld euro, czyli około 115 mld zł. Dzięki tym środkom finansowane będą inwestycje z zakresu gospodarki niskoemisyjnej, ochrony środowiska, przeciwdziałania i adaptacji do zmian klimatu oraz transportu, bezpieczeństwa energetycznego, ochrony zdrowia i kultury.
Beneficjentami środków unijnych będą podmioty publiczne, czyli samorządy inwestujące m.in. w transport czy inną infrastrukturę komunalną (np. sieci kanalizacyjne, przesył energii) oraz podmioty prywatne (przede wszystkim duże przedsiębiorstwa), a także szpitale, instytucje kultury, szkoły i uczelnie artystyczne czy organizacje pozarządowe.
Co sfinansuje Program Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ)? Po pierwsze transport. Na ten cel z samej puli unijnego dofinansowania przeznaczono 19,8 mld euro.
Z pomocą tych środków oraz dzięki współfinansowaniu krajowemu powstaną nowe drogi ekspresowe i autostrady, obwodnice miast i drogi wyjazdowe. Z programu skorzysta też kolej i miasta. Kolejarze będą mieć środki na modernizację torów i kupno nowego taboru. Władze miejskie sfinansują poprawę komunikacji: kupią przede wszystkim nowe tramwaje, ekologiczne autobusy czy np. zbudują parkingi typu "parkuj i jedź".
PESA
Drugim sektorem, dla którego przewidziano najwięcej pieniędzy, jest ochrona środowiska. W najbliższych latach 3,5 mld euro unijnego dofinansowania zostanie zainwestowane w takie projekty jak np.: oczyszczalnie ścieków, sieci kanalizacyjne czy instalacje do zagospodarowania odpadów komunalnych.
Fundusze europejskie mają pomóc nam chronić różnorodność biologiczną i poprawić jakość środowiska w miastach. Jak? Na przykład przez rekultywację terenów zdegradowanych. Osobną kwestią są inwestycje dostosowujące do zmian klimatu. Środki unijne sfinansują m.in. zabezpieczenie obszarów miejskich przed niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi, projekty z zakresu małej retencji oraz systemy zarządzania ryzykiem.
Na wsparcie unijne może liczyć również energetyka (w tym także ta odnawialna), która otrzyma około 2,5 mld euro. Pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje związane z produkcją, przesyłem czy wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (tzw. OZE). Jakie to mogą być projekty? Przykładowo - budowa lub rozbudowa farm wiatrowych albo elektrowni na biomasę czy biogaz. Finansowane będą też te inwestycje, które poprawiają efektywność energetyczną, a także rozwój inteligentnych systemów dystrybucji energii elektrycznej.
Tomasz Sienicki /Wkimedia, lic. CC BY-SA 3.0
Podobnie jak w poprzednich latach, fundusze unijne wspomogą również służbę zdrowia. Tym razem będzie to ok. 500 mln euro na budowę przyszpitalnych lądowisk, baz lotniczego pogotowia ratunkowego, centrów urazowych, wyposażenie szpitalnych oddziałów ratunkowych i dużych, ponadregionalnych szpitali.
POIiŚ umożliwi również inwestowanie w kulturę. Unijne wsparcie w wysokości ok. 500 mln euro będziemy mogli wykorzystać na renowację zabytków, konserwację muzealiów, starodruków czy digitalizację zabytkowych zasobów bibliotecznych i filmowych.Dofinansowanie dostaną także projekty związane z edukacją artystyczną, zarówno w szkołach, jak i na uczelniach. Warto pamiętać, że wsparcie otrzymają przede wszystkim pomysły o znaczeniu ponadregionalnym.
Co sfinansuje Program Infrastruktura i Środowisko? Transport (19,8 mld euro), ochrona środowiska (3,5 mld euro), energetyka (2,5 mld euro), zdrowie (0,5 mld euro), kultura (0,5 mld euro), pomoc techniczna (0,3 mld euro).
10.01.2015
Wiadomo, kto będzie odpowiadał za program Inteligentny Rozwój
fot: pixabay.com
Ministerstwo Gospodarki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zostały Instytucjami Pośredniczącymi w programie Inteligentny Rozwój (PO IR). 17 grudnia podpisano umowę w tej sprawie.
Instytucje pośredniczące zajmują się wszystkimi sprawami związanymi z realizacją programu. To one są odpowiedzialne m.in. za organizację konkursów, wybór najlepszych projektów, a później za zawieranie umów o dofinansowanie z beneficjentami, sprawdzanie i zatwierdzanie wniosków o płatność, a także monitorowanie realizacji programu.
Przez następne lata resort gospodarki będzie odpowiadał za dwa priorytety: Wsparcie otoczenia i potencjału przedsiębiorstw do prowadzenia działalności B+R+I oraz Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach.
Na ten pierwszy przeznaczono ponad 1 mld euro. Z tych pieniędzy finansowane będą m.in. takie działania jak: bony na innowacje dla sektora MŚP, wsparcie ochrony własności intelektualnej w firmach, czy tworzenie centrów badawczo-rozwojowych.
Na drugi priorytet trafi 2,2 mld euro i zostanie przeznaczone m.in. na wdrożenia wyników prac B+R, kredyt na innowacje technologiczne, fundusze typu venture capital oraz wsparcie internacjonalizacji innowacyjnych przedsiębiorstw.
NCBR zajmie się priorytetami Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa (wartość to 3,85 mld euro) i Zwiększenie potencjału naukowo-badawczego (ok. 1,22 mld euro). W tym pierwszym planowane jest wsparcie na prace badawczo-rozwojowe i programy sektorowe. Z drugiego priorytetu będą finansowane badania prowadzone przez naukowców.
http://funduszeue.wp.pl/informacje/negocjacje-z-komisja-europejska-na-finiszu_a48
http://funduszeue.wp.pl/informacje/negocjacje-z-komisja-europejska-na-finiszu_a48
10.01.2015
Negocjacje z Komisją Europejską na finiszu
fot: Sébastien Bertrand, CC BY 2.0
Dobiegają końca negocjacje nad wszystkimi programami krajowymi i regionalnymi. Do końca grudnia Komisja Europejska oficjalnie zaakceptowała pięć programów krajowych:
Polska Cyfrowa - czyli 2,2 mld euro na cyfryzację kraju
Polska Wschodnia - 2 mld euro, które trafią na rozwój przedsiębioczości, oraz transport drogowy i kolejowy w 5 wojewódzwtwach na wschodzie kraju
Wiedza Edukacja Rozwój - 4,65 mld euro na aktywizację zawodową młodych osób, a także na reformę polityk publicznych związanych z rynkiem pracy, gospodarką i edukacją, rozwój szkolnictwa wyższego, programy profilaktyczne oraz na innowacje społeczne i współpracę ponadnarodową.
Infrastruktura i Środowisko - 27,4 mld euro na infrastrukturę transportową, ochronę środowiska, energetykę, gospodarkę niskoemisyjną, ochronę zdrowia i kulturę.
Pomoc Techniczna - 700 mln euro, która pomaga administracji prawidłowo wdrażać Fundusze Europejskie.
Na zatwierdzenie wciąż czeka wart 8,6 mld euro program Inteligentny Rozwój. Dokument już został przesłany do Brukseli. Jego celem jest rozwinięcie współpracy między nauką i gospodarką.
Jeśli chodzi o programy regionalne, to strona polska już oficjalnie przekazała Komisji Europejskiej do zatwierdzenia wszystkie 16 programów. Na razie Bruksela zaakceptowała siedem z z nich. Tym samym polskie województwa znalazły się w europejskiej czołówce, ponieważ tych siedem regionów jest jednymi z pierwszych w całej Europie, które zakończyły negocjacje z Komisją Europejską.
Marszałkowie szacują, że pierwsze konkursy na dotacje będą mogli ogłosić jeszcze w pierwszym kwartale 2015.
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen