Syberyjska pokrywa śnieżna a światowe zmiany klimatu
http://www.klimaretter.info/forschung/hintergrund/16865-sibiriens-schneedecke-fuer-die-welt
Na Syberii naukowcy zrekonstruowali zmiany pokrywy śnieżnej w ciągu ostatnich 60 lat. Na tej podstawie można się dowiedzieć, jaką rolę odgrywa ilość śniegu dla wzrostu temperatury śwaitowej. Bo to, co dzieje się na Syberii, ma wpływ na cały świat.
Na Syberii naukowcy zrekonstruowali zmiany pokrywy śnieżnej w ciągu ostatnich 60 lat. Na tej podstawie można się dowiedzieć, jaką rolę odgrywa ilość śniegu dla wzrostu temperatury śwaitowej. Bo to, co dzieje się na Syberii, ma wpływ na cały świat.
Feliksa Schreyer
Syberia jest newralgicnzym terenem w debacie na temat globalnego ocieplenia. Nie tylko, z tego powdu że średnie temperatury wzrosły tu szczególnie silnie w ostatnich dekadach. Rozmrażanie lokalnych wiecznej zmarzlin będzie uwalniaić dodatkowe gazy cieplarniane. Gleby pod rozmrazającą zmarzliną są jednym z niebezpiecznejszych czynników w systemie klimatycznym. Jeśli rozmrożenie tutaj będzie dalej postępować, może wyzwolić proces, który znacznie zwiekszy postępy globalnego ocieplenia. Na tych glebach podzmarzlina są bowiem przechowywane ogromne ilości gazu cieplarnianego metanu. Gdy topniejąca powłoka lodwa odsłoni grunt, to uwiaziony pod zmarzliną matan zacznie uwalniać sie do atmosfery i przyczyni się do znacznego nasilenia efektu cieplarnianego.Syberia: Tutaj zminy klimatu są szczególnie zauważalne. (Foto: Nick Reimer)
Właśnie z tego powodu ważne jest, aby obserwować dokładnie, co dzieje się na Syberii, na przykład to, jak dużo jest tam śniegu. "Pokrywa śnieżna odgrywa szczególną rolę w tym regionie", mówi Katrin Klehmet z Helmholtz-Zentrum Geesthacht.
"Wieczna zmarzlina odbija 85 do 90 procent padającej energii słonecznej. Jeżeli lody stopnieją i zostanie odsłonieta ciemna powierzchni ziemi, odbicie spadnie do tylko 10 do 20 procent."
Konkretnie: mniej śniegu na Syberii, tym więcej ciepła jest wchłaniana - i szybsze rozmrażanie wiecznej zmarzliny.
Patrząc w przeszłość
Klehmet i jej koledzy w Hamburgu, są teraz w stanie odtworzyć przy użyciu regionalnego modelu klimatu ewolucję pokrywy śnieżnej na Syberii w ciągu ostatnich 60 lat. Do tej pory było na ten temat niewiele informacji. Teraz saone dostępne dzięki nowemu modelowi precyzyjnych danych dziennych w okresie od 1948 do 2010 dotyczących najważniejszych parametrów meteorologicznych lokalnej temperatury, opadów atmosferyczne - i wielkości pokrywy śnieżnej.
Wieczny lód grozi odwilż: wiecznej zmarzliny w Arktyce. (Zdjęcie: Mila Zinkova / Wikimedia Commons )
Modelowe obliczenia pokazują, że pokrywa śnieżna na Syberii uległa znacznie większym wahaniom czasowym i regionalnycm, niż wcześniej sądzono. W zależności od regionu , akumulacji śniegu w miesiącach zimowych, spadała nawet do 20 mm na dekadę. Odkrycie to jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala wyciągnąć ze stanu pokrywy śnieżnej w niektórych miejscach wnioski na temat stanu całego regionu. Naukowcy, którzy chcą wypowiadać się na temat relacji zmin klimatu Syberii na globalny system klimatyczny , muszą zdobyc dane na temat pokrywy śniegowej w bardzo wielu miejscach. Sama dane z poszczególnych stacji nie są wystarczające.
Naukowcy także nie mogą pominąć czasowych wahania w okresach kilku letnich. Aby określić rzeczywiste trendy w odniesieniu do zmian klimatu, potrzebne są długoterminowe serie danych. Jednym zwązniejszych odkrycie tych badań jest fakt obserwowanych wiosną w regionach północnych Syberii ciągu ostatnich 30 lat, coraz cieńszej pokrywy śnieżnej.
"Przełącznik" w systemie klimatycznym
Co dokładnie oznaczają te wyniki dla oceny dalszego stanu pokrywy śnieżnej, naukowcy nie mogą jeszcze odpowiedzieć. Faktem jest, że pokrywa śnieżna znika na coraz dłuższe okresy roku. Dzieje się to na zasadzie reakcji zwrotnej: ciemniejsza powierzchnia absorbuje światło słoneczne lepiej i gleba ogrzewa się w znacznie większym stopniu.Właśnie z tego powodu obecnie jest szczególnie zauważalna zmiana klimatu w wysokich szerokościach geograficznych chrakteryzująca się znacznie silniejszym wzrostem temperatury od średniej globalnej.
Paleoklimtolodzy zgadzają się z tym poglądem: bez lodu arktycznego nie istniałyby w ciągu ostatnich dwóch milionów lat naprzeminennie wystęujące okresy zlodwaceń i ociepleń klimtu. Tak właśnie działa "przełącznik klimatyczny" . Po jego włączeniu się system ocieplania się klimatu poprzez sprzężenie zwrotne prowdzi do coraz szybszego topnienia lodu albo do rozszerzania się lodwców nakolejne tereny.
Klehmet i jej koledzy zajmują się monitorowaniem sytuacji w regionach polarnych, w związku ze zminmi klimtu. "Chcemy, spróbować opisać szczególowo proces zmian pokrywy śnieżna w całym regionie Syberii i osiągnąć wyższą niż dotychczas rozdzielczość przestrzenną badań " mówi naukowiec.
W kolejnym etapie, naukowcy mogliby spojrzeć w przyszłość zmian klimatu światowego. Klehmet: "Jedną z możliwości byłoby pokusić się o prognozę klimatu na koniec 21 wieku."
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen